• Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
Kadınlar Aikido ile forma giriyor
7/9/2014
Hem bir spor hem de bir sanat olarak dikkat çeken Aikido formda kalmak, duruşunu düzeltmek, kendini huzurlu ve güvende hissetmek isteyen kadınların tercihi oldu.

Kadınlar Aikido ile  dayanıklı, esnek ve dengeli olurken, zihnin farklı yönlerini çalıştırarak fonksiyonel düşünme yeteneği de kazanıyor. Postürü düzelen kadınlar, Aikido sayesinde daha estetik ve zarif bir duruş kazanıyor…

Kadınların Aikidoya ilgisi artıyor

Aikimode Aiki Akademi Başeğitmeni Oğuzhan Ulvi Başkurt, kadınların Aikidoya ilgi ve yatkınlığının erkekler kadar çok olduğunu söyledi.  “Kadınlar, Aikido çalışmalarını doğru bir Sensei (öğretici-eğitmen) ile yaptıkları taktirde, onun öğrettikleri ile fiziksel ve ruhsal değişimi yaşayabilirler. İyi bir aikido eğitimi almış olan bayanlar daha dinamik bir yapıya kavuşabilirler. Kadınlar Aikido yapamaz diye bir düşünce doğru değil.. Biz şunu çok iyi biliyoruz ki bayanlar, özellikle de Türk bayanları kafasına koyduğu hedefleri gerçekleştirmek için elinden gelenin en iyisini yapar. Burada önemli olan onları doğru yönlendirebilmek ve motive edebilmektir.”

Aikido kadınların duruşunu düzeltip olduğundan daha uzun görünmesini sağlıyor

Aikido için dengenin vazgeçilmez olduğunu söyleyen Başkurt “Antrenmanlardaki önemli temalardan birisi dengedir. Aslında bayanlar topuklu ayyakkabılarla gayet dengeli bir şekilde yürüyebilmekte. Aikido sayesinde daha dengeli olan bayanlar bunu günlük yaşamlarında bir avantaja çevirebilirler. Yürürken, dans ederken veya araba kullanırken…Düzenli antrenman yapanların kazandığı önemli özelliklerden birisi de beden esnekliğidir. Aikido antrenmanları düzenli hareketler bütünü olması dolayısı ile bayanların kalori kaybetmesinde ve dayanıklılıklarının artmasında da çok yardımcı olabilmektedir. Özetle Aikido yapan kadınlar belirli bir zaman içerisinde fazla kilolarından kurtulup daha dik bir duruşla olduklarından daha zarif, zayıf ve uzun görünmeye başlarlar. Bunun sırrı duruşlarının düzelmesinde saklıdır. Aikido yaparken harcadıkları kaloriler de onların kısa sürede forma girmesine yardımcı olur.”şeklinde konuştu.

Oğuzhan Sensei, “Aikido yaparak kendini savunmayı öğrenen kadın, bir saldırı karşısında kendini savunabileceği düşüncesinin getirdiği güven ve huzuru yaşar. Sürekli yapılan antrenmanlarla kendine güven duygusu gelişen kadının hayata bakış açısı, duruşu ve hedefleri değişir. Daha sakin, daha huzurlu, kendine güvenli, hedeflerine ulaşabilmek için sabır gösteren, yılmayan kadınlar…İşte Aikido’nun hedefi de budur.Hem bir prenses hem bir savaşçı… Bu yüzden bayanlara en çok yakışan spor ve sanatlardan birisi  bence Aikidodur.”dedi. 

Yorumlar
Bu haberi yorumlayabilir ve facebookta paylaşabilirsiniz.
E-Bültene Kayıt Ol
Copyright © 2001-2010 YONAR YAPI